Mieke De Schepper, PR-foto: Sunweb Group.

Europæisk rejsekoncern skifter igen koncernchef

Efter blot to år har koncernchefen for Sunweb Group, der også er store på det dansk-svenske marked, angiveligt opsagt sin stilling. Forgængeren blev fyret efter uenighed med bestyrelsen.

Mieke De Schepper kom i april 2024 til Sunweb Group, der har hovedkvarter i Holland, men ejes af den svensk-tyske investeringsfond Triton Fund V.

Sunweb er på syv europæiske rejsemarkeder. Foruden den hollandske hjemmebane også i Belgien, Danmark, Frankrig, Storbritannien, Sverige og Tyskland. Koncernen havde sidste år over 1,3 millioner gæster og en omsætning på mere end 1,2 milliarder euro.

Mieke De Schepper var indtil kort før skiftet til Sunweb ansat som Chief Commercial Officer hos Trustpilot, og havde tidligere ledende roller hos Expedia Group og Amadeus, blev det oplyst.

Sunweb Group skulle have ny koncernchef efter Mattijs ten Brink blev fyret, hvilket han selv oplyste på Linkedin. I pressemeddelelse fra Sunweb stod der: at ”efter diskussioner mellem bestyrelsen og om, hvordan Sunweb skulle styres i fremtiden, opstod der forskellige synspunkter og der var enighed om, at Mattijs ten Brink skulle stoppe som koncernchef og forfølge andre karrieremuligheder udenfor Sunweb Group.”

Svensker styrer indtil videre
I en pressemeddelelse i dag oplyser Sunweb Group, at Mieke De Schepper har besluttet at forlade posten som koncernchef og dermed Sunweb-gruppen.

Indtil en afløser er fundet, vil Sunwebs svenske bestyrelsesformand, Lars Löfgren, fungere som midlertidig koncernchef i samarbejde med koncernens økonomidirektør, Jeroen de Swart.

Lars Löfgren har haft en lang karriere i den nordiske rejsebranche, hvor han blandt andet for mere end 10 år siden var direktør for Thomas Cook Northern Europe (det nuværende Nordic Leisure Travel Group)

I pressemeddelelsen siger Lars Löfgren: ”På vegne af bestyrelsen takker jeg Mieke for hendes bidrag og engagement i Sunweb. Hun forlader virksomheden i en stærkere position. Vi ønsker Mieke alt det bedste i hendes fremtidige karriere og i hendes privatliv,” siger Lars Löfgren.

Alene Sunweb Group i Danmark forventer i år 160.000 rejsende, her af 20-25.000 som skirejser. Cirka 20 procent af de rejsende er med rutefly.

 

Relaterede artikler:

Skirejsearrangør sætter navne på rejsefavoritter

Sunweb reducerer antal danske guider

Tidligere Travelheart-direktør får toppost hos LEGO