Øresundsregionen mister troværdighed

Øresundsregionen er for alvor begyndt at gøre Stockholm rangen stridig som førstevalg, når internationale koncerner skal placere nyt regionalt hovedkvarter i Norden.




Men de oplagte argumenter for at vælge regionen kan blive overtrumfet af historierne om de mange besværligheder. Især forskellige arbejdsmarkedsregler og skatteregler gør det besværligt, når de samme ansatte bor, jobber og løser opgaver på kryds og tværs af Øresund.



Hvis regeringerne i Danmark og Sverige ikke meget snart fjerner de mange barrierer, der forhindrer reel integration i Øresundsregionen, bliver det de kommende år langt sværere at trække internationale vækstvirksomheder til København, advares det fra flere sider.



”Det er en stor fordel, at vi markedsfører os som en samlet Øresundsregion. Men der er en lang række problemer når man skal drive virksomhed på tværs af Sundet. De skal løses, ellers slider vi vores troværdighed op, for de negative historier dukker jo op i den internationale erhvervspresse, så får vi sværere ved at sælge København,” siger O. Rolf Larssen, adm. direktør i Copenhagen Capacity, der står for den fælles markedsføring af hovedstadsområdet.



Den internationale bilkoncern DaimlerChrysler etablerede sig i 1999 som Øresundsvirksomhed. Virksomheden har flere gange forsøgt at råbe politikerne op, fordi både virksomheden og medarbejderne må leve med en masse administrativt bøvl, når der arbejdes på kryds og tværs. Men efter flere år uden resultat har virksomheden resigneret.



Økonomi- og Erhvervsminister Bendt Bendtsen (K), mener at kritikerne ser for negativt på tingene, men er enig i at de danske og svenske skatteregler skal tilpasses. Han sender aben videre til den svenske regering.


”Vi har efterhånden gjort alt for svenskerne. Vi har prøvet både det ene og det andet, men vi har ikke kunnet komme igennem hos den svenske finansminister Bosse Ringholm,” siger han.

Skrevet af