Venstres tidligere formand, Jakob Ellemann-Jensen, bliver fra årsskiftet vicedirektør i Dansk Erhverv. ”Jakob har kompetencer og erfaring fra øverste hylde,” siger Dansk Erhvervs direktør.
Jakob Ellemann-Jensen får som ny vicedirektør i Dansk Erhverv ansvaret for digitalisering og teknologi, det internationale område og for rådgivning, medier og finans samt forsvar og beredskab.
Det skriver Dansk Erhverv i en pressemeddelelse. I den siger Brian Mikkelsen, administrerende direktør i Dansk Erhverv:
”Jakob kommer med kompetencer og erfaring fra øverste hylde. Jakob vil med sit unikke kendskab til dansk politik, erfaring fra erhvervslivet og tilgang til verden være med til at styrke vores fokus på digitalisering, det internationale arbejde, rådgivning og forsvar og de andre områder, han skal stå i spidsen for.”
Jakob Ellemann-Jensen kommer til Dansk Erhverv efter indtil oktober sidste år at have været Venstres partiformand, vicestatsminister og økonomiminister. Han siger selv i pressemeddelelsen:
”Dansk Erhverv er en vigtig og vægtig stemme i den samfundspolitiske debat. Jeg glæder mig til at bidrage fra en ny vinkel med at sikre danske virksomheder de bedst mulige vilkår, for at skabe vækst og global handel i en ny geopolitisk verdensorden.
“Jeg kender i forvejen mange af mine nye kolleger i Dansk Erhverv som dygtige og professionelle mennesker; det var vigtigt for mig, da jeg takkede ja til jobbet,” tilføjer Jakob Ellemann-Jensen. Han har blandt andet også været økonomiminister, forsvarsminister samt miljø- og fødevareminister. Den civile karriere har budt på ledende stillinger hos IBM og GN Store Nord, oplyses det.
Andre udnævnelser i Dansk Erhverv
Dansk Erhverv oplyser også i samme pressemeddelelse, at Nikolaj Juncher Wædegaard, der har været konstitueret, forfremmes permanent til underdirektør med ansvar for det internationale område og teknologi.
Samtidig bliver underdirektør Ulrich Bang udnævnt til vicedirektør med ansvar for klima, energi, miljø og byggeri.
Dansk Erhvervs direktion fortsætter uændret med deltagelse af Brian Mikkelsen som administrerende direktør, Laurits Rønn er viceadministrerende direktør med ansvar for ansættelsesret, overenskomster og uddannelse; Morten Langager er direktør for politik, markeder og kommunikation, Natasha Brandt er direktør med ansvar for medlemsservice, digitalisering og salg, mens Philip Willerslev-Olsen er direktør med ansvar for økonomi, facility og genopførelse af Børsbygningen efter branden i april i år.
Dansk Erhverv har ifølge sin hjemmeside 18.000 medlemsvirksomheder og over 100 brancheforeninger, for eksempel Danmarks Rejsebureau Forening. Turisterhvervet hos Dansk Erhverv er samlet i divisionen: Turisme, Kultur & Oplevelse. Alene dette område, der har Lars Ramme Nielsen som branchedirektør, tæller 1.250 medlemmer.
Relaterede artikler:
Millioner til film rummer dansk turismepotentiale