Lufthansa mistede 3,8 pct. passagerer i august, hvilket skyldtes strejker hos piloter, mekanikere og flypersonale. Det skriver Børsen i dag.
Antallet af passagerer faldt til 4,88 mio., mens trafikken målt som Revenue Passenger Kilometers (RPK), som er tallet af passagerer multipliceret med den fløjne strækning i kilometer, steg 1,6 pct.
Sammenlignet med SAS Gruppen faldt passagertrafikken i samme måned med 0,7 pct. i forhold til samme måned sidste år.
Hos Lufthansa faldt load factoren, som er andelen af solgte sæder, med 1,3 pct.point til 81,1 pct. Den samlede kapacitetsudnyttelse i SAS-gruppen, load factoren eller kabinefaktoren – faldt 2,1 pct.point sammenlignet med august sidste år til 74,4 pct.
SAS Gruppen transporterede i august 3,3 mio. passagerer, hvilket var et fald på 4,7 pct.point sammenlignet med samme måned 2007.

STANDBY.DK Nyt om rejser

