Igennem længere tid har Destination Trekantområdet og VisitHerning kørt parløb for at tiltrække møder og events i The Habitat. Nu er navnet blevet ændret, og blikket er rettet mod udlandet.
”Vores ambition er klar. At stå stærkere i den internationale konkurrence og tiltrække flere konferencer, møder og erhvervsevents til Danmark – også uden for de største byer.”
Sådan lyder det i en fælles pressemeddelelse, der er underskrevet af Destination Trekantområdet og VisitHerning. Igennem flere år har de to aktører forsøgt at få en større luns af møde- og eventmarkedet, og nu tager de atter et skridt i den retning.
Hidtil har indsatsen foregået i regi af samarbejdet kaldet The Habitat, men det har nu skiftet navn. Fremover vil Jutland Collective være det brand, derskal bruges i kampen om at få endnu flere erhvervsturister og arrangører til at få øje på Jylland.
Det nye navn akkompagneres desuden af slaglinjen ’The Danish Way to MICE’. MICE er en forkortelse for Meetings, Incentives, Conferences & Events.
Vil være alternativ til storbyer
Det oplyses, at Jutland Collective vil hvile på det samme fundament som The Habitat. Det handler fortsat om at sælge en samlet destination til udenlandske møde- og eventarrangører, der skal kunne regne med nogle fælles kendetegn ligegyldigt, hvor de vælger at afvikle deres arrangement.
Alle stederne vil stræbe efter, at faciliteter og kapacitet er på internationalt niveau, at bæredygtighed og ansvarlighed er integreret i løsningerne, at lokale virksomheder og vidensmiljøer bidrager til indhold og læring samt oplevelser i naturen eller med kultur som omdrejningspunkt.
Det mener aktørerne vil bidrage til, at Jutland Collective kan positionere sig som et attraktivt alternativ til de klassiske storbydestinationer. For at understøtte den udvikling yderligere udarbejdes der også opdateret salgsmateriale med en ny visuel identitet i forbindelse med navneskiftet.
Står stærkere sammen
Tilstrækkelig kapacitet samt stærke oplevelses- og overnatningsmuligheder beskrives som kernen i Jutland Collective, der skal gøre det muligt for aktørerne at etablere sammenhængende og konkurrencedygtige løsninger, når de samler kræfterne og forsøger at nå ud over grænsen.
”Vi kender hinandens styrker og samler dem i ét stærkt produkt – fra de store eventkapaciteter i Herning til de varierede konference- og overnatningsmuligheder i vores byer Kolding, Vejle, Billund og Fredericia,” siger direktør Martin Perregaard-Bitsch fra Destination Trekantområdet.
”I dag handler erhvervsturisme ikke kun om de fysiske rammer, men i høj grad om indhold, ansvarlighed og oplevelser. Det er netop nogle af de værdier, vi ser i Jutland Collective.”
Den pointe er Mette Gotlieb, der er direktør i VisitHerning, enig i. Hun mener, at det styrkede samarbejde er et skridt i retning af, at Jylland kan kapre en del af markedet.
“I Herning har vi kapaciteten til at tiltrække og afvikle nogle af de største events og messer i Danmark. Med Jutland Collective får vi mulighed for at tænke endnu større – fordi vi kan koble vores styrker med flere stærke overnatnings- og oplevelsestilbud på tværs af Jylland. Det gør os langt mere attraktive internationalt.”
Relaterede artikler:
MCH jubler over rekord: ”Det er historiske tal”

STANDBY.DK Nyt om rejser


