MBA’en Ole Egholm har for 23. gang udgivet sin årlige analyse af økonomien i over 200 af Danmarks største rejsebureauer. Branchen har i dag næsten 1.000 færre medarbejdere end før pandemien. Arkivfoto: Henrik Baumgarten.

2023 økonomisk rekordår for danske rejsebureauer

Dansk Brancheanalyse klar med årlig gennemgang af økonomien i de 200 største rejsebureauer. ”I 2023 tjente de 706 millioner kr. Det største overskud i branchen nogensinde,” siger Ole Egholm.

For at komme med i MBA’en Ole Egholms årlige analyse af Danmarks største rejsebureauer, kræves mindst et af disse kriterier opfyldt: en oplyst eller vurderet omsætning på mindst 10 millioner kroner; personaleudgifter for mindst 1,2 millioner kroner eller en bruttofortjeneste på mindst 1,5 millioner kroner. Eller et millionoverskud eller millionunderskud.

Og nu er den 23. udgave af økonomien i Danmarks (i år) 204 største rejsebureauer netop færdiggjort hos Dansk Brancheanalyse. Den tager udgangspunkt i de senest offentliggjorte regnskaber (indtil udgangen af august i år)

Den cirka 200 sider lange analyse viser blandt andet, at de 204 danske rejsebureauer i opgørelsen samlet tjente 706 millioner kroner i 2023.

”Det er det bedste overskud, rejsebureaubranchen nogensinde har præsteret, og præcis 200 millioner kroner over det tidligere rekordår i 2017,” lyder det fra Ole Egholm.

1.000 færre arbejdspladser
Omsætningen blandt de 204 rejsebureauer endte i 2023 på 30,8 milliarder kroner, endnu ikke helt på 2019-niveau, året før pandemien trods en vækst på 16,4 procent – den næsthøjeste nogensinde i Dansk Brancheanalyses snart 25-årige historie. Vækstrekorden var i 2022, året efter pandemien.

”Selv om rejsebureaubranchen i 2023 havde rekordår målt på indtjening, så fik 32 af de 204 bureauer underskud, heraf 15 et millionunderskud,” lyder det fra Ole Egholm.

Tallene viser også, at de 204 rejsebureauer havde 3.395 ansatte i 2023, det er næsten 1.000 færre end i 2018, hvor der var 4.387 ansatte.

Den årlige analyse fra Dansk Brancheanalyse har igen i år en gennemgang af de generelle konklusioner om rejsebureaubranchens tilstand. Der er også en oversigt over bureauer med størst overskud, størst historisk overskud, størst vækst, størst omsætning per ansat, størst gennemsnitsløn, størst overskud per ansat og størst indtjeningsevne.

20 rejsebureauer er konkurstruet
Siden seneste analyse har Dansk Brancheanalyse registreret 20 konkurser og tvangsopløsninger i rejsebureaubranchen. ”Det var dog kun en enkelt konkurs blandt de 190 rejsebureauer, der indgik i vores analyse sidste år. Resten var blandt bureauer, der var for små til at indgå i analysen,” oplyser Ole Egholm.

Dansk Brancheanalyse udpeger også omkring 20 navngivne rejsebureauer, som vi mener har noget i regnskaberne, der driller så meget, at vi bliver nødt til at mene, at bureauet har en form for konkursrisiko, lyder det.

Årets analyse kigger også på omkring 30 rejsebureauhandler, ”hvoraf vi måske lykkes med at få et fint billede af handelspriserne for omkring 15 rejsebureauhandler,” siger Ole Egholm.

Og så bringer analysen også en opdateret gennemgang med navne, ejerforhold og formuer på samtlige de over 300 rejsebureaufolk på millionærlisten.

Rejsebureauer opdelt på 20 områder
Årets analyse opdeler rejsebureaubranchen i 20 sektorer.

De største er leisurebureauer (100), oversøiske leisurebureauer (29), incoming-agenter (24), erhvervsrejsebureauer (21), leisure Europa (18), charterbureauer (15) og leisurebureauer med guide (15)

Som noget nyt har årets opgørelse fra Dansk Brancheanalyse også et afsnit med 28 feriehusudlejere i Danmark.

 

Relaterede artikler:

1.400 færre jobs i rejsebureauer end før pandemien

60 rejsebureauer konkurs under og efter pandemien

Konkurrencemyndighed gransker rejsebureaufusion