SAS uheldet i Sverige har intet med Aalborg at gøre

Om der skal ske noget mere omkring check af Q 400-fly er helt op til Havarikommissionen med baggrund i de undersøgelser som finder sted i Aalborg. I dag går de mange fly -SAS havde 33 luftdygtige indtil i går – gennem de sædvanlige foreskrevne procedurer med visuel check før hver flyvning og foreskrevne inspektioner.



På en forespørgsel om SAS har noget svar på Luftfartsvæsenets kritik, blandt andet med baggrund i en nødlanding i Kalmar, siger pressechef Jens Langergaard:



“Der er ingen indikationer på, at der en kobling til hændelsen i Kalmar, hvor en Q 400 nødlandede 6. april. Som det også fremgår af den svenske havarikommissions rapport handlede det om overspeed på motoren, og om hvordan manualen var udformet i forhold til det.



Efter Kalmar har SAS forbedret manualer ved overspeed. Til SLV `s udtalelser her i Danmark, kan vi kun bemærke “at det er SLV, der kontrollerer SAS sammen med en omfattende egenkontrol.”



Hændelsen i Aalborg er isoleret og helt som det skal være, er det en opgave for Havarikommissionen.

Skrevet af