Nyåbnede Westfield Hamburg-Überseequartier i Hamborgs havneområde byder blandt andet på et LEGO Discovery Centre. PR-foto: The LEGO Group.

Milliardinvesteringer gør havn til oplevelsesmekka

I Hamborgs havn er det nye byudviklingsprojekt “Westfield Hamburg-Überseequartier” med oplevelser og shopping i HafenCity netop åbnet. Blandt attraktionerne er LEGO Discovery Centre.

Westfield Hamburg-Überseequartier er et nyt centrum i hansebyen ved siden af Hamborgs indre by.

Überseequartier består af 13 bygninger på et område svarende til ti fodboldbaner og forventes årligt at tiltrække 16 millioner besøgende. Det nyåbnede område har også 170 butikker, 40 restauranter og caféer samt 10 biografsale.

Überseequartier er en central del af HafenCitys udvikling, hvor boliger, arbejdspladser, kultur- og fritidstilbud samt nye shoppingkoncepter forenes, skriver det statslige Tysk Turist Information i en pressemeddelelse.

I alt er er der investeret cirka 2,4 milliarder euro – omkring 18 milliarder kroner, i projektet, der også omfatter tre Accor-hoteller samt 579 lejligheder og kontorer med plads til 4.000 mennesker, oplyses det.

Senere i år forventer Guldsmeden Hotels, den danske kæde af boutiquehoteller, at åbne sit tredje tyske hotel, denne gang i netop Hamborg og ved havnefronten. Hotellet får omkring 200 værelser. I forvejen er der tyske Guldsmeden-hoteller i Berlin og Bremen.

LEGO-center
For de legesyge byder LEGO Discovery Centre på interaktive oplevelser. Her kan besøgende blandt andet mærke vinden i ansigtet i 4D-biografen eller styre deres LEGO-rumskib gennem cyberspace.

Og filmelskere kan se frem til biografoplevelser i særklasse i Kinopolis Hafencity. Biografen har 10 sale med den nyeste teknologi inden for lyd og billede, herunder Dolby Atmos og D-Box Motion-Seats, hvor sæderne synkroniseres med handlingen på skærmen, oplyses det.

Überseequartier byder blandt andet også på et bredt udvalg af spisesteder, inddelt i fire temaer: The Waterfront, The Neighbourhood, The Kitchen og Coffee & Deli med i alt 40 restauranter.

 

Relaterede artikler:

Hamborg får stor ny LEGO-turistattraktion

Den grønne bunker er Hamborgs nye turistattraktion

Dansk kæde af boutiquehoteller vil øge i udlandet