Scandlines vil presse konkurrent ud af Rødby Havn

Nævnet har handlet ulovligt, mener Scandlines, mens konkurrenten beskylder Scandlines for blot at beskytte sit monopol, fortæller Berlingske.



Bølgerne går gevaldigt højt i den ellers så fredsommelige Rødby Havn.



Havnens ejer, Scandlines, vil nemlig have rettens ord for, at Havneklagenævnet handlede ulovligt, da nævnet sidste år gav det norske rederi Fosen Trafikklag adgang til at sejle på Rødby Havn. En havn, der udgør den ene halvdel af selskabets guldkalv: monopolruten mellem Rødby og Puttgarden.



»Havneklagenævnet er gået langt ud over sine beføjelser med denne beslutning. Havnelovens modtagepligt (en havns pligt til at modtage alle skibe, hvis pladsforholdene tillader det, red.) giver ikke nævnet hjemmel til at træde i havneejerens sted og råde over havnen. Det er et principielt spørgsmål, der kan berøre alle havne, og derfor vil vi have Landsretten til at vurdere sagen,« siger advokat for Scandlines Anders Torbøl fra MAQS Law Firm.



Ifølge Scandlines har Havneklagenævnet overtrådt sine beføjelser ved at beslutte, at Fosen Trafiklagg har ret til at komme ind i Rødby Havn, at det kan ske 18 måneder efter at rederiet måtte have fået tilladelse til at komme ind i Scandlines’ havn i Puttgarden, samt at det kan ske på en række konkrete betingelser.


Skrevet af