Piloter vil ikke sidde bag armerede døre med en civilklædt person med skarpladt pistol under jakken. Kabinepersonalet vil heller ikke være med og risikere, at det udvikler sig til et skydetelt. Et er, at det daglig finder sted på amerikanske fly i USA, men ikke hos os!
Sådan er holdningen i SAS. og det bliver heller ikke nødvendig med uenighed om en sådan opfattelse med ledelsen.
I går sagde Mikkel Løndahl fra SAS presseafdeling til Take Off: “SAS har fortsat den holdning, at våben ikke hører hjemme om bord på vores fly. Sikkerhedskontrol bør som i dag foregå på landjorden, inden vores passagerer kommer om bord i flyet.”
Dermed kan man også regne det for givet, at hverken Sverige eller Norge (associeret) giver nogen opbakning til en sådan EU-beslutning. Hverken i dag eller om to år.
Tagget med: SAS

STANDBY.DK Nyt om rejser

