SAS købte sig til fred, mener analytiker

Det kan være svært at overskue de virkelige konsekvenser af den overenskomst, som SAS Danmark mandag morgen indgik med de 1.600 kabineansatte. Formanden for kabinepersonalet var godt tilfreds og sagde, at han fik 80 procent af sine krav opfyldt. Også adm. direktør Susanne Larsen fra SAS Dannmark var godt tilfreds, og hun er en dreven forhandler. Spørgsmålet er imidlertid om prisen for at undgå en strejke vil vise sig at være for høj.



I dag kan man læse i Børsen, at bestyrelsesformand for SAS i Danmark og samtidig adm. direktør for hele SAS-flyselskabet, John Dueholm, løfter en advarende pegefinger.



“Der er ingen tvivl om, at produktiviteten bliver bedre. Endnu er det for tidligt, at sige, hvor meget, vi opnår, men i Danmark skal vi op på samme niveau, som det er tilfældet i Sverige.” siger han.



Svenskerne indgik for nylig en billigere overenskomst, fastslår bladet.



Analytiker Torsten Bech fra Jyske Bank, mener at SAS gav sig ekstra for at undgå strejke. I sig selv en farlig taktik på længere sigt. ” Med de 3,5 procent, de ansatte har fået ekstra i løn, virker det som om SAS har betalt for at undgå strejke, ” fastslår han.



Hos svenske Penser Fondkommission siger analytiker Mats Hyttinge: “SAS har brug for fred. Det ville have været bedre med en længere aftale end en, som skal genforhandles allerede til foråret.”



Aktionærer var imidlertid godt tilfredse. Aktien blev i går handlet op med 6,2 procent.

Skrevet af