WEEKENDKLUMME: I sidste uge blev H.C. Andersen filmen med Danny Kaye vist to gange på danske TV- kanaler. Jeg havde helt glemt hvor kunstigt og kulisseagtigt, der var i denne Hollywood-udgave. Takket være turistchef Axel Dessau og Danny Kaye blev det bedste reklame nogensinde.
Af Ejvind Olesen
Da H.C. Andersen rejste fra Odense til København tog han noget af en omvej i H.C. Andersen-filmen, mens Danny Kaye sang ”We sail up the Skagerak, and sail down the Kattegat”. Endelig nåede han frem til København i tågen med byens tårne i det fjerne, bygget op i kulisserne i filmbyen i Californien i den ringeste udgave, man kan forestille sig. Det blev jeg overbevist om i sidste uge ved et gensyn af filmen.
Man var lige begyndt at filme store farvefilm on location, men det havde instruktør Sam Goldwyn åbenbart ikke budget til.
For at der ikke skulle udbryde krig mellem Danmark og USA efter uro om filmens kvalitet med store artikler i danske dagblade sendtes en deputation (i følge Axel Dessaus bog) fra Danmark til Hollywood med bl.a. Ekstra Bladets chefredaktør, Hakon Mielche og Axel Dessau fra New York.
Især melodien med Wonderful Copenhagen greb dem. Og et par uger efter filmens lancering i USA sang amerikanerne med på melodien, der i flere uger lå i top på daværende top-ti lister. Pludselig var Wonderful Copenhagen noget alle talte om.
Mesterligt set greb Danmarks Turistråd med Axel Dessau i spidsen lejligheden til at starte en stor kampagne om dansk ferie. Filmen var en gave fra himlen. I hver af 25 amerikanske byer dannede man en komite med det lokale dagblad i spidsen, den største biograf og de lokale rejsebureauer samt en repræsentant fra SAS.
I Philadelphias stormagasin Gibbels blev 25 vinduer udsmykket med fotos fra Danmark og fra filmen. Man fandt frem til 25 vindere af en præmie, der var en tur til København og Danmark. En kæmpesucces.
”Win A Flight to The Land of Hans Christian Andersen via SAS Scandinavian Airlines” var opslaget i de 25 byer. Så fik SAS også lidt reklame for billetterne.
En film, endog en relativt dårlig film, blev vendt 180 grader til en kæmpe turist succes, og den dag i dag taler amerikanerne henført om Wonderful Copenhagen – åh, den by ville vi gerne besøge.
Senere var Danny Kaye ved flere lejligheder i København og Danmark for dog at se, hvor fjernt filmen var fra virkeligheden. Jeg tror faktisk han blev lidt flov.
Det lykkedes i 80’erne at få ham som hovedtaler ved en af åbningerne af rejsemessen i Bella Center, hvor han bagefter gik rundt på udstillingen med daværende statsministerfrue Lisbeth Schlüter i hånden og sagde: ”Oh Lisbeth I like Your Smilehuller”. Billedet gik verden rundt.
Og det er ganske vist. Sådan kan en turistchef og en turistorganisation også vise sin værdi. Og de sagde dengang, at man godt måtte lære af det! Det må man stadig.
God Weekend

STANDBY.DK Nyt om rejser


