I dag må flyrejsende rykke sammen og vente på indtjekning ved overfyldte skranker. Lufthavnens adm. direktør Thomas Woldbye erkender, at der på de travleste dage ikke er plads nok til de registrerede 86.400 passagerer, skriver business.dk.
Bedre plads er en nødvendig forudsætning for at kunne udvide passagertallet fra de nuværende 23 millioner om året til 30 millioner om 10 år.
Det betyder udvidelse af Terminal 2 med 2.000 kvadratmeter, mens Finger C med de interkontinentale fly udvides med 4.100 kvadratmeter. Bagageanlægget moderniseres for 250 millioner kroner og det bringer de samlede moderniseringsudgifter op på 1,4 milliarder kroner i år.
”Nogle sætter spørgsmålstegn ved, hvorfor vi begynder de store byggeprojekter her i den travle sommersæson, men vi er nødt til at komme i gang nu for at være færdige til sommeren næste år”, siger Thomas Woldbye.
Udvidelsen af Finger C er i fuld gang og skal stå klar når bl.a. Emirates og Thai Airways udvider trafikken med vinterfartplanen den 28. oktober. Og prisen ligger op til tre gange over, hvad det koster andre steder på grund af sikkerhedskravene på airside, natarbejde og byggeri mens driften fortsætter.
Investeringen i bagageanlægget forlænger bagagetransportbåndet med 2,5 kilometer.

STANDBY.DK Nyt om rejser

