Mein Schiff 6 sejler til efteråret krydstogt, hvor passagererne skal være mindst 18 år. PR-foto: TUI Cruises.

Krydstogtrederi har første krydstogt kun for voksne

Det tyske rederi TUI Cruises tilbyder til efteråret 23 dage langt krydstogt, hvor aldersgrænsen starter ved 18 år. Det er første gang et Mein Schiff-skib gennemfører krydstogt kun for voksne.

TUI Cruises, som amerikanske Royal Caribbean Group ejer halvdelen af, søsætter til efteråret et 23-dage langt krydstogt med afgang midt i november fra Cape Town i Sydafrika og så ellers omkring 9.000 kilometer frem til Singapore.

Undervejs er der blandt andet stop i Port Elizabeth (Sydafrika), Saint-Denis (Reunion), Port Louis (Mauritius) og så fem dage på Det indiske Ocean frem mod Colombo på Sri Lanka, Kuala Lumpur i Malaysia og så frem til Singapore.

Krydstogtet sejles med Mein Schiff 6, der har plads til 2.534 passagerer i hver af de 1.267 kahytter og suiter – hertil kommer en besætning på 1.000.

TUI Cruises, der har hovedkvarter i Hamborg, henvender sig primært til det tysktalende marked (Tyskland, Schweiz, Østrig og delvist Holland)

Ombord på 295 meter lange Mein Schiff 6 kan interesserede gæster have glæde af en mental coach, der er blandt andet er leveringsdygtig i rådgivning om ernæring, sport og motion samt ikke mindst holistisk livsførelse.

I skibets afdeling Spa & Meer tilbydes sauna, en zen-have, mudderbad, massage og diverse spabehandlinger. Skibets restauranter serverer blandt andet femretters menuer fra det asiatiske og det italienske køkken i sine to primære restauranter, Atlantik Klassik og Atlantik Mediterran.

Stigende efterspørgsel på Adults-Only krydstogter
Hjemmesiden Cruise Hive skriver, at turen til efteråret bliver TUI Cruises’ første med kun-for-voksne-passagerer.

Mediet skriver, at der er stigende efterspørgsel efter børnefri-krydstogter og at dette udspil fra TUI Cruises er sat i søen for at afprøve om der er en niche på dette område.

Krydstogtrederierne Viking og Virgin Voyages kræves på alle deres krydstogter, at passagererne er mindst 18 år – hos Saga Cruises skal gæsterne være mindst 50 år.

Mein Schiff 6 blev søsat i 2017 og havde kostet 3,7 milliarder kroner; det nyeste Mein Schiff 7 kom til rederiet sidste år.

TUI Cruises har netop fået sit første skib, der ikke hedder Mein Schiff og så et nummer. Det er Mein Schiff Relax, rederiets hidtil største med plads til lidt over 4.100 passagerer. Dets søsterskib, Mein Schiff Flow, følger næste år.

 

Relaterede artikler:

Tysk krydstogtrederi modtager hidtil største skib

Danmarks største krydstogtrejsebureau udvider direktionen

Aviareps får tredje krydstogtkunde