Omkring årets vinterferie fik flest danske turister med rejseforsikring koblet til alarmcentralen SOS International mest brug for hjælp i Østrig, Thailand og Spanien. Flest til skade på solferie.
Cirka 2.600 danskere fik i løbet af vinterferien i år brug for at kontakte SOS Internationals alarmcentral for. Det skriver SOS i en pressemeddelelse, det oplyses ikke om tallet var højere eller lavere end samme periode sidste år.
Uge syv er den største vinterferieuge i Danmark, men også i de omkringliggende uger er der travlhed på SOS’ alarmcentral. Den klarer henvendelser fra danskere, svenskere, nordmænd og finner, der bliver syge eller kommer til skade på rejsen – hvis deres rejseforsikring er koblet til SOS, der har hovedkontor i Ørestad i København. SOS ejes af en håndfuld nordiske forsikringsselskaber.
I pressemeddelelsen skriver SOS, at i vintersæsonens travleste uger, fra uge seks til ni, håndterede SOS Internationals alarmcentral for rejseassistance blandt andet også de 2.600 nævnte danske sager. 38 procent af disse er registreret i uge syv og 20 procent i uge otte.
”Vi havde nogle travle uger omkring vinterferien, både med hjælp og vejledning til danskere på skiferie, men i høj grad også til rejsende på de varmere rejsemål,” siger Karin Tranberg, divisionsdirektør for Travelcare hos SOS International.
Skiskaderne var kun hver femte skade
SOS oplyser også, at skiskaderne i år udgjorde en femtedel (19 procent) af det samlede antal sager i perioden (uge seks-ni)
Men skiskaderne er ofte mere komplicerede og behandlingskrævende – således endte mere end hver femte skiskade (21 procent) med en hjemtransport med Knogleekspressen (særlig hjemtransport i for eksempel et rutefly eller i de værste tilfælde med ambulancefly), mens blot fire procent af de øvrige ikke-ski relaterede rejsesager endte med en særlig hjemtransport.
Blandt skiskaderne udgør aldersgruppen 45-59 år 35 procent af alle skader i vinterferieperioden. En anden stor gruppe er mellem seks og 19 år, der udgør 27 procent af alle skiskader i perioden, oplyses det.
Der er oftere behov for hjælp til de alleryngste rejsende på solferien end på skiferien. Således udgjorde aldersgruppen 0,5 procent af skiskaderne, mens syv procent af sagerne for de øvrige rejser handlede om børn mellem nul og fem år, skriver SOS.
Samlet kom der flest henvendelser under vinterferieugerne fra danske turister i Østrig, Thailand og Spanien, skriver SOS og uddyber: På skiferien kom de fleste skadesanmeldelser fra de store skidestinationer i Østrig, Italien og Norge.
Relaterede artikler:
Forbrugerstyrelsen: Hér kan klages over vinterferien