Den store årlige finske rejsemesse Matka Travel Fair sluttede i weekenden. Det blev til 56.000 besøgende – klart bedre end sidste år. Modsat Ferie for Alle i Herning har Matka en ren fagdag.
Matka er det finske ord for ”ferie” og fra torsdag i sidste uge til i går, søndag, blev den 37. årlige udgave af Matka Travel Fair afviklet i Helsinki Expo and Convention Centre. Der var i år 850 udstillere fra omkring 70 lande fra nærmest hele verden.
I en pressemeddelelse skriver arrangørerne, at Matka 2025 havde mere end 56.000 besøgende – en stigning på 11 procent sammenholdt med sidste år. Stigningen tolker arrangørerne i retning af øget interesse for udlandsrejser og at møde rejseudbydere ansigt til ansigt.
Matka har én dag mere at gøre godt med end Ferie for Alle i Messecenter Herning; den finske rejsemesse havde nemlig igen i år afsat torsdagen til fagdag, Matka Workshop Day. Det oplyses ikke, hvor rejsebranchefagfolk der var til branchedagen i år – sidste år var der, ifølge arrangørerne, 13.000 på fagdagen. Dette tal indgår i det totale antal Matka-besøgende.
Sidste år tiltrak Matka-messen 50.000 publikummer – dermed var Ferie for Alle i Messecenter Herning lidt større med næsten 55.500 besøgende. Ferie for Alle holdes i år i weekenden 21.-23. februar.
Nordisk debutant på Matka
En af årets nye udstillere på Matka var det store tyske rejsebureau Neckermann Reisen, der i oktober sidste år holdt sit indtog på det nordiske marked. Neckermann Nordic er også blandt udstillerne på Ferie for Alle næste måned i MCH.
Direktør for Neckermann Nordic, Berk Ercan, siger i pressemeddelelsen fra Matka, at det er vigtigt at møde forbrugerne ansigt til ansigt – derfor var man på plads i Helsinki. Han siger også, at de finske forbrugere navnlig efterspurgte rejser til blandt andet De kanariske Øer, Egypten, Grækenland og Tyrkiet.
Matka Travel Fair er ifølge egne oplysninger Nordeuropas største rejsemesse – den vender tilbage næste år mellem den 15. og 18. januar; igen i Helsinki Expo and Convention Centre.
Relaterede artikler:
Aalborg Lufthavn klar til sin årlige rejsefestival
Under 100 dage til Skandinaviens største feriemesse: Ferie for Alle