Caribien er verdens største krydstogtregion, også for amerikanerne. Over 70 pct. af amerikanske krydstogtgæster sejler i Caribien. Arkivfoto med skibene Celebrity Apex og Icon of the Seas fra Virgin Islands Port Authority.

USA forventer ny rekord i krydstogtpassagerer

Mens der i år er omkring 20,7 millioner krydstogtpassagerer fra USA, forventes tallet næste år at vokse med en yderligere million. Det viser prognose fra AAA, det amerikanske modsvar til FDM.

Samlet forventes verdens oceangående krydstogtrederier i år lidt over 37 millioner krydstogtpassagerer, over halvdelen, 20,7 millioner er fra USA. Tilbage i 2019, året før pandemien, var der på verdensplan lige under 30 millioner årlige krydstogtpassagerer.

Over halvdelen af verdens krydstogtpassagerer kommer fra Nordamerika, primært USA, men også Canada. Herefter følger Europa, navnlig Vesteuropa, med over 20 procent af verdens krydstogtgæster, mens tredjestørste gruppe er fra Asien, navnlig kinesere. I snit rejser hver ottende krydstogtpassager alene.

Det viste tal tidligere i år fra CLIA, Cruise Lines International Association, krydstogtrederiernes globale brancheorganisation.

De mange tal fra CLIA siger også, at asiaterne i snit sejler de korteste krydstogter, omkring fire dage, nordamerikanerne har typisk krydstogter på en uges tid, mens vesteuropæerne i snit har krydstogter på over ni dage – her af har krydstogtgæster fra de nordiske lande de længste med i snit op mod 10 dage.

Én million flere cruise-gæster fra USA
USA’s modsvarighed til FDM i Danmark, American Automobile Association, AAA, arbejder også med rejser – men ikke kun på landjorden.

AAA er dykket ned i en krydstogtprognose, der forudser én million flere krydstogtgæster fra USA næste år, nemlig 21,7 millioner, mod 20,7 millioner i år.

”Vores rejsebureauagenter melder om stigende efterspørgsel på oceangående krydstogter,” siger Stacey Barber, direktør for rejsedivisionen AAA Travel i en pressemeddelelse.

65 procent af krydstogtgæsterne hos AAA er 55 år eller ældre. 27 procent er mellem 35 og 54 år og syv procent er mellem 18 og 34 år. Resten sejler i grupper, for eksempel flere generationer fra samme familie eller vennegrupper.

Der er mest efterspørgsel på de store megaskibe, der navnlig sejler i Caribien, verdens største krydstogtregion med 40 procent af alle krydstogter. Der er 20 procent af kapaciteten i Middelhavet, mens den tredjestørste region er Nordeuropa med blandt andet England, de norske fjorde, København, Østersøen og så videre.

72 procent af amerikanerne sejler krydstogt i Caribien, navnlig ud af verdens tre største krydstogthavne, alle i Floria: Miami, Port Canaveral og Fort Lauderdale.

 

Relaterede artikler:

Forventer 2,4 millioner flere krydstogtgæster i 2025

Verdens største krydstogthavn: 10 skibe på én dag

Stor forskel i antal skandinaviske krydstogtbureauer