Dan Olofsson, der står bag IT-selskaberne Teleca, Sigma og Epsilon, får prisen for sammen med sin kone Christin at opføre det femstjernede safarianlæg ’Thanda Private Game Reserve’ i Sydafrika, skriver den svenske avis Dagens Industri.
Bag prisuddelingen står The World Travel Awards.
Dan Olofsson købte reservatet for fem år siden og begyndte at hente dyr ind på det 7.000 hektar store område. Blandt andet købte han 13 elefanter, seks løver, seks giraffer og 300 zebraer. De ’nye’ dyr blev indsat i området, hvor de blev modtaget af de dyr, der var der i forvejen – bl.a. næsehorn og bøfler. I alt er der mellem 4.000 og 5.000 dyr i området.
Derefter opbyggede Dan Olofsson sit hotelanlæg, der i dag har 200 ansatte. Olofsson og fruen opholder sig selv en uge hver måned på reservatet. Resten af tiden bor de i Malmö.

STANDBY.DK Nyt om rejser

