Efterhånden som det bliver dyrere at sende bagagen med, når man skal rejse med fly, sker der et fald i indtægterne hos de amerikanske flyselskaber, i følge en opgørelse fra Transportation Statistics.
Der er ganske vist kun tale om et fald fra 3,36 mia. dollars i 2011 sammenlignet med 3,4 mia. i 2010, men der er kommet mange flere passagerer. Og det virker stærkere efter voldsomme stigninger de to år forinden efter indførelsen af afgifter for andet stk. bagage hos nogle selskaber – og bagage i det hele taget hos andre.
Det ser ud til, at passagererne pakker bedre og lettere. De tager også mere med i kabinen, hvilket giver andre problemer.
Lavprisselskabet Spirit Airlines er begyndt at ”fange” passagerer med for meget bagage ved gaten og opkræve 100 dollar hver vej for passagerer, som forsøger at få tasker og kufferter med op i bagagehylderne.
Den store vinder på de nye bagageregler er Delta Airlines, som skrabede i alt 863 mio. dollars ind i bagageafgifter i 2011.

STANDBY.DK Nyt om rejser

