Hotel Kämp ligger på en af Helsinkis fineste adresser. Arkivfoto fra Wikipedia: Kaistadius.

Berømt nordisk luksushotel udvides

Finlands nok mest berømte luksushotel, Hotel Kämp i Helsinki, udvides med 3.100 kvadratmeter – det giver 22 nye værelser og suiter samt ny spaafdeling. Kämp drives af Strawberry-hotels.

Hotel Kämp åbnede tilbage i 1887, grundlagt af Carl Kämp, og regnes som Finlands nok fineste luksushotel. Hotellet i centrum af den finske hovedstad har i dag 179 værelser og suiter – herunder Finlands største hotelsuite, Mannerheim Suite på 179 kvadratmeter, men som kan udvides med en ekstra suite til 258 kvadratmeter.

Hotellet, der blandt andet tidligere har været drevet af Sheraton-kæden, har de seneste år været en del af Petter Stordalens hotelgruppe Strawberry.

Og nu udvides hotellet, der kan betegnes som det finske svar på Hotel d’Angleterre i København, med 3.100 kvadratmeter i en nabobygning. Af disse afsættes de 1.200 kvadratmeter til en ny spa- og wellness-afdeling, oplyser Strawberry i en pressemeddelelse.

Udvidelsen af det ikoniske hotel kommer i den tilstødende Helander-bygning på Nord-Esplanaden, en af de fineste adresser i Helsinki. Ekspansionen af hotellet forventes klar til maj næste år, oplyses det. Regningen for udvidelsen betales blandt andet af ejeren af bygningen med Hotel Kämp, ejendomsselskabet Ilmarinen.

Helt nye muligheder
”At udvide Hotel Kämp med Helander-huset var en kombination, vi ikke kunne sige nej til. Udvidelsen vil give Hotel Kämp helt nye muligheder og gøre Helsinki endnu mere attraktivt for større arrangementer og events,” siger, Erika Ehrnrooth, driftsdirektør for Strawberry Hotels i Finland, i pressemeddelelsen.

De nye værelser og suiter i Helander-bygningen kommer blandt andet ved at omdanne bygningens nuværende kontorer til hotelværelser. Kämp har i forvejen en spa-afdeling, men den bliver nu udvidet, lyder meldingen.

I forvejen er Hotel Kämp i gang med renovering af sine 179 værelser og suiter, et projekt der forventes tilendebragt i 2026.

”Hotel Kämp er en av Finlands mest historiske bygninger, fyldt med historie og minder. Men det er også en bygning i kontinuerlig fornyelse og udvikling. Vi værner om hotellets sjæl,” siger hotellets direktør, Tuomas Liewendahl.

Strawberry-koncernen tæller foreløbig over 240 hoteller i Norden fordelt på varemærkerne Clarion Hotel og Clarion Collection, Hotel Comfort Hotel og Quality Hotel. Hertil kommer over 40 mere luksuriøse hoteller uden for kategori, i Danmark er det Copenhagen Admiral Hotel og Villa Copenhagen.

 

Relaterede artikler:

Strawberry slår dørene op til Finlands største hotel

Petter Stordalen får drift af nordisk luksushotel

Finland: Strawberry vil åbne Nordens største lufthavnshotel