TURISME: ”De danske tjenere venter ikke at få drikkepenge,” siger politisk direktør i Horesta. Den lader vi lige stå et øjeblik.
Af Ejvind Olesen
Danskerne er ikke vilde med at give drikkepenge ud over de 15 procent, som allerede er iberegnet på regningen. Det samme er 25 procent i moms. Så er kvoten for tillæg ligesom brugt op, når man går ud og spiser.
I en undersøgelse som YouGov har lavet for Metro Express viser det sig, at syv ud af 10 unge under 29 år ikke giver drikkepenge. Det er altså en ny trend, selv om tjenerne diskret går til side, når kreditkortmaskinen spørger, om man vil give drikkepenge. Det er der primært kun de 60 til 74- årige, som er flinke til. Det til trods for, at de netop har levet i en tid, da drikkepenge ikke var inkluderet og senere erfarede, at de blev obligatoriske og derfor ikke mere skulle lægges ekstra på.
Politisk direktør i Horesta, Jonas Wilstrup, kommer med det meget kryptiske svar: ”Du får ikke noget ekstra for dine drikkepenge, men jeg tror, at det for mange gælder, at når de oplever, de får drikkepenge, fordi de udøver en bestemt adfærd, så vil de blive ved med det.”
Sådan svarer man, når man dybest set ønsker, at kunderne betaler drikkepenge. Det letter på de kommende lønforhandlinger til foråret.
Helt meningsforstyrrende bliver det, når direktøren tilføjer: ”De danske tjenere forventer dog ikke at få drikkepenge.” Mon ikke?

STANDBY.DK Nyt om rejser

