Nye tal viser, at korttidsudlejningen fortsat er i fremgang herhjemme. Derfor foreslår HORESTA nu en række værktøjer, der kan supplere den aftale på området, som blev indgået før valget.
Mens store branche- og erhvervsorganisationer samt politikere i såvel ind- som udland har et relativt kritisk syn på fænomenet korttidsudlejning, er der ingen tvivl om, at i hvert fald en del turister har taget overnatningsformen til sig.
Eurostat, der er EU’s officielle statistikkontor, undersøger hvert år, hvor udbredt netop korttidsudlejningen er.
Den seneste opgørelse viser, at overnatningsformen i Danmark steg med 12,7 procent fra 2024 til sidste år. Antallet af overnatninger via Airbnb og andre platforme voksede nemlig fra 7,28 millioner i 2024 til 8,21 millioner sidste år.
Overhalet indenom
Den aktuelle vækst i antallet af overnatninger flugter med den tendens, som udviklingen i tallene har peget på i de senere år, fortæller HORESTA. Fra 2019 til 2025 var den på over 75 procent, mens antallet af hotelovernatninger til sammenligning steg med 23 procent i samme periode.
De nye tal vidner ifølge Maria Olafsson, der er HORESTA’s politiske chef, om, at der er behov for, at politikerne herhjemme griber ind over for korttidsudlejningen, ligesom man har set i flere andre storbyer og lande i både Europa og andre dele af verden.
”Vi har gennem længere tid advaret om, at korttidsudlejning vokser eksplosivt, og at manglende regulering både skaber unfair konkurrence for hotelerhvervet og skader boligmarkedet i de større byer,” siger hun.
”De nye tal viser, at udviklingen fortsætter, og derfor er det endnu mere påkrævet, at lovgivningen følger med udviklingen. Lige nu er den tydeligvis blevet overhalet indenom.”
Kalder det afgørende
Den aftale på området, der blev indgået kort tid før folketingsvalget, betegnes af HORESTA som et skridt i den rigtige retning, men dog utilstrækkelig til at håndtere udviklingen i markedet. Organisationen vurderer ikke, at den vil være en effektiv stopklods for de såkaldte skyggehoteller.
HORESTA foreslår derfor, at den kommende regering og det nyvalgte folketing tager flere værktøjer i brug, når politikerne skal udarbejde ny lovgivning til regulering af korttidsudlejningen.
Denne bør ifølge organisationen indeholde automatisk indberetning af udlejningsaktivitet, samkøring af data på tværs af platforme, mulighed for at fjerne boliger fra platforme ved overskridelser af grænsen på 70 dage, større bøder og økonomisk kompensation til kommuner, der ønsker at stå for kontrollen.
“Uden automatisk indberetning og samkøring af data bliver reglerne meget svære at håndhæve. Derfor er det afgørende, at ny lovgivning tager højde for den udvikling, vi ser i markedet,” lyder det afslutningsvis fra Maria Olafsson.
Relaterede artikler:
Ny patrulje skal føre tilsyn med Airbnb-udlejere

STANDBY.DK Nyt om rejser


