En af Luxembourgs store turistattraktioner er slottet i Vianden i den nordlige del af landet. Foto: Luxembourg for Tourism GIE (LFT)

Storhertugdømme har event for dansk rejsebranche

Turistrådet i Luxembourg har denne måned workshop for den danske rejsebranche. Det sker i København, hvor budskabet også er, at storhertugdømmet er andet end kedelige EU-møder.

Under overskriften ”A Taste of Luxembourg” har Luxembourgs turistråd, Luxembourg for Tourism GIE (LFT), den 17. september workshop for den danske rejsebranche.

Det foregår i København og sker i samarbejde med repræsentationsbureauet Related.

Storhertugdømmet, der ikke i nyere tid har vist turismeflaget i Danmark, kom sidste år tilbage til ankomsttallene af udenlandske turister i forhold til tiden før pandemien.

Luxembourg, der ligger omkranset af Belgien, Frankrig og Tyskland, er kendt for sin rolle i EU-samarbejdet, men landet er meget mere. En kendt by i Luxembourg er Schengen, en lille landsby ved grænsen til Tyskland og Frankrig. Her blev Schengen-aftalen, der i princippet tillader pasfri-bevægelighed mellem de deltagende lande, underskrevet i 1995.

Gastronomi og netværk
Ifølge turistrådet kommer udenlandske turister til Luxembourg for cityturisme, blandt andet til hovedstaden Luxembourg med de mange shoppingmuligheder, men for eksempel også friluftsaktiviteter som biking, hiking og camping trækker. Ligeledes har landet fokus på MICE-området (Meetings, Incentives, Conferences og Events)

Turismeworkshoppen i København for rejsebranchen denne måned har blandt andet fokus på gastronomi og netværk mellem turismeleverandører i Luxembourg og den danske rejsebranche. Målet er at finde samarbejdspartnere for øget turisme fra Danmark til Luxembourg.

Der er direkte flyforbindelse mellem Luxembourg og Københavns Lufthavn med landets flyselskab, Luxair. Luxembourg er et af EU´s politiske centre, hvorfor der er særligt mange EU-politikere og embedsmænd på flyruten. Europa-Parlamentet har sit sekretariat i Luxembourg, mens EU-Kommissionen også har afdelinger i storhertugdømmet. Herudover har den finansielle sektor store interesser i Luxembourg.

Luxembourg har i øvrigt cirka 680.000 indbyggere og landet regnes arealmæssigt for Europas 7. mindste land, kun Andorra, Malta, Liechtenstein, San Marino, Monaco og Vatikanstaten er mindre.

 

Relaterede artikler:

Related: Data viser nye tendenser i danskernes rejsevalg

Sri Lanka-workhop i København

Schengen-landene vokser med to nye medlemmer