Tyrkiet er også leveringsdygtig i masser af muligheder for turister der vil cykle under ferien i landet. PR-foto: Turkish Culture & Information Office in Copenhagen.

Tyrkiet sætter fokus på cykelturisme

Tyrkiet er altså mere end sol, strand og vand, lyder det ofte fra de tyrkiske turistmyndigheder. I ny kampagne har de fokus på områder i landet egnet for motionscyklister, også på mountainbike.

Det statslige tyrkiske turistråd, TGA, Türkiye Tourism Promotion & Development Agency, er leveringsdygtig i mængder af andre forslag til ferien i Tyrkiet, end den traditionelle kombination af sol, strand og vand.

I alt fremhæver TGA over 60 turismeprodukter; det er blandt andet naturoplevelser, krydstogter, sport, Tyrkiets arkæologiske arv, attraktioner på UNESCO’s verdensarvsliste samt gastronomiske oplevelser, blandt andet i landets største byer som Istanbul, İzmir og Bodrum, der har restauranter i Michelin-guiden for Tyrkiet.

Cykling er også en mulighed i Tyrkiet. Og en cykelferie langs den såkaldte Tyrkiske Riviera kører gennem eller forbi bugter, smalle gader, strande, kultur og historie, lyder meldingen fra TGA.

Forskellige sværhedsgrader
I pressemeddelelsen omtales også, at en af de kortere ruter er den syv kilometer lange rute op ad bjerget Mount Tahtalı, mens cykelturisten på længere ture over flere dage passerer en række kystbyer.

Kystbyen Kemer tæt på Antalya på Den tyrkiske Riviera er et oplagt udgangspunkt for cyklister, som vil prøve kræfter med et par stigninger kombineret med pauser ved havet. Kemer har over 13 cykelruter, hvoraf fem af dem er landevejsruter og otte er mountainbikeruter med forskellige sværhedsgrader, oplyses det.

Det fortælles også, at en af de mest populære ruter for landevejscyklister er mellem Kemer og Beldibi, hvor man ved Beldibi kan opleve en grotte 25 meter over havet.

Der er også ruten mellem Çalıştepe og Kemer, den er angiveligt populær blandt mountainbikecyklister, der ønsker en rute med stejle stigninger. Her klatrer man nemlig 300 meter op over havets overflade på en 4,5 kilometer lang strækning.

700 højdemeter med en stigning på 10 procent
Mountainbikere bør prøve ruten mellem Kemer og toppen af bjerget Mount Tahtalı, der beskrives som et af Den tyrkiske Rivieras storslåede naturvidundere. Ruten er syv kilometer lang, men langt fra let, da man skal cykle over 700 højdemeter med en stigning på 10 procent. Ruten ender ved bjergets svævebanestation, hvorfra man kan komme op til bjergets top 2,3 kilometer over havets overflade. Herfra går turen nedad fra den stejle bjergtop.

Et andet godt bud på en længere rute er turen langs kysten fra Antalya til Mersin. Undervejs passeres den antikke by Side og derfra videre langs kysten til Alanya med blandt andet middelalderslottet Alanya Castle. Fra Alanya fortsætter turen mod havnebyen Mersin, rutens sidste stop.

Forventer 60 millioner udenlandske turister i år
Tyrkiet er i år på kurs mod ny rekord af udenlandske ankomster – sidste år havde middelhavslandet 56,7 millioner udenlandske ankomster; i år forventer ny rekord med 60 millioner internationale gæster.

Der forudses også fremgang fra det danske marked Mens der sidste år var 320.000 danske ankomster til Tyrkiet, forventes i år en stigning på ni procent – har meldingen hidtil været fra det statslige tyrkiske turistråd, TGA, Türkiye Tourism Promotion & Development Agency.

Men sidste måned sagde chefen for TGA i Danmark, Derya Serbetci Acar, til Standby.dk, at de forventede danske ankomsttal måske skal opskrives.

I hvert fald var stigningen af danske ankomster til Tyrkiet i årets første kvartal 32 procent over samme tid sidste år. Om væksten holder under sommerens højsæson kommer, må tiden vise. Uden for højsæsonen kommer rejsende fra Danmark navnlig til Tyrkiet med rutefly, mens charter fylder godt i sommerhalvåret.

Relaterede artikler:

96 ferielande: Her er der mest og mindst for pengene

Ny cykelrute kører gennem otte Balkanlande

Svensk region sætter fokus på gruscykling