Rejsende, som ønsker at komme så langt væk fra det hele som muligt, kan finde sådan et sted i Østgrønland. Nu får stedet opmærksomhed fra BBC.
Når Airbnb bliver nævnt i pressen, så er det ofte i forbindelse med verdens storbyer, hvor nøglebokse fylder gadebilledet så langt øjet kan se.
Men Airbnb er ikke kun til stede i de største byer. Således ligger verdens mest isolerede Airbnb i det østlige Grønland. En lille hytte, som flyder på en tømmerflåde omgivet af bjerge og gletsjere.
BBC beskriver stedet som ”en af de vildeste Airbnb’s”, og vil rejsende være alene, så er der nok få steder i verden, hvor man kan være det bedre.
Her kan de overnattende nyde at have en grønlandsk fjord helt for sig selv. Og kan man lide at kigge på stjerner, så er hytten udstyret med et glasloft, ligesom et stort vinduesparti også giver fjordkig. Hytten er ottekantet, og den er bundet fast i to reb, så den ikke flyder væk.
Giver mulighed for outdooraktiviteter
Området giver mulighed for outdooraktiviteter. Her kan man både gå på gletsjertur, man kan opdage isgrotter, og så kan man også fiske. Ved sengen er der endda et hul, som kan bruges til isfiskeri.
Der er også mulighed for at se nordlys. Vil man dog alligevel gerne i kontakt med omverden, så må man finde sig i at skulle bruge en satellittelefon. Til gengæld er der både komfur, en vask og et muldtoilet. Man må dog undvære et bad, hvis ikke, man vil tage en dukkert i fjorden.
Gletsjerguide står bag
Hytten ligger i tættest nærhed til bygden Sermiligaaq, som har en befolkning på 209 indbyggere. Vil man gerne besøge en større by, så må man rejse 800 kilometer til Ittoqqortoormiit, hvor der er 345 indbyggere.
Bag hytten står Nicco Segreto, som er lokal gletsjerguide. Han er medejer af virksomheden Nunatak Adventures, som blandt andet tilbyder vandreture i de grønlandske islandskaber, is-klatring og ture i isgrotter.
”Det, vi tilbyder, er for dem, der ønsker den ægte vildmark – som er klar til at udfordre sig selv steder, hvor man føler sig virkelig lille, og hvor ordet ‘at udforske’ stadig har en betydning,” skriver virksomheden på sin hjemmeside.
Relaterede artikler:
”Dansk rejselyst til USA skal nok komme tilbage”

STANDBY.DK Nyt om rejser


