Tyskland er et trygt rejseland, siger Tysk Turist Information. Her er det fra den tyske Østersøkyst. Foto: Ahoi Camp Fehmarn via Deutsche Zentrale für Tourismus.

Vil sælge Tyskland som trygt rejseland i urolige tider

Tysklands nationale turistråd, DZT, øger fokus for at sikre turismen til Tyskland i en tid med global uro og konsekvenser for indgående turisme. ”Tyskland har et stærkt forhold på pris og kvalitet.”

Det Tyske Turistbureau (DZT, Deutsche Zentrale für Tourismus) reagerer med omfattende tiltag på den vedvarende konflikt i Mellemøsten og de mulige konsekvenser for den tyske indgående turisme.

En krisetaskforce koordinerer den løbende evaluering af data om den aktuelle udvikling. Den samlede overvågning danner grundlag for en fleksibel tilpasning af de globale marketingaktiviteter for rejselandet Tyskland.

Det skriver DZT i en pressemeddelelse.

DZT har iværksat et nyt dialogformat for partnere fra den tyske turistbranche og det politiske niveau. Ved to webinarer informerede DZT omkring 200 deltagere om konsekvenserne af krigen i Iran for den tyske indgående turisme. Ud over mulige scenarier og prognoser for udviklingen i efterspørgslen på de internationale markeder præsenterede DZT sin videre strategiske tilgang.

Budgetallokeringer, tilpasninger af kampagner samt kortsigtede markedsføringstiltag udgør de første reaktioner på den ustabile markedssituation. Relevante oplysninger er tilgængelige online på DZT’s hjemmeside.

Dialog med den internationale rejsebranche
DZT havde i forbindelse med weekendens Germany Travel Mart (GTM) i Oberhausen mulighed for at vurdere den aktuelle markedssituation i dialog med repræsentanter fra den internationale rejsebranche og internationale medier, oplyses det.

Petra Hedorfer, formand for DZT’s bestyrelse, siger i pressemeddelelsen:

”Netop i tider med økonomisk usikkerhed og geostrategiske konflikter er det afgørende at pleje personlige kontakter i branchen. Et centralt element ved dette års GTM var den strategiske dialog med nøglekunder fra rejsearrangører og online rejseplatforme om den aktuelle geopolitiske situation og de forventede konsekvenser af krigen i Mellemøsten for indgående turisme til Tyskland.

GTM gav os samtidig mulighed for at fremhæve Tyskland som rejseland og præsentere landets konkurrencemæssige fordele i Europa, herunder et stærkt forhold mellem pris og kvalitet, en udpræget gæstfrihedskultur, høj servicekvalitet samt en lang række produktnyheder,” sagde formanden.

Fem tyske delstater har to ud af tre danske overnatninger
Tyskland havde igen sidste år tre millioner målbare danske overnatninger. Tallet er reelt højere, da overnatninger i for eksempel private hjem ikke indgår i opgørelsen fra Statistisches Bundesamt, den tyske modpart til Danmarks Statistik.

Med over tre millioner danske overnatninger i Tyskland sidste år var Danmark den 11. største leverandør af udenlandske turister til Tyskland. Det danske tal for 2025 er under rekorden fra 2019, året før pandemien, hvor der var 3,4 millioner danske overnatninger.

Tyskland havde sidste år i alt 83,6 millioner udenlandske overnatninger.

 

Relaterede artikler:

Tyskland: Atter tre millioner danske overnatninger

Tyskland i 2025: Atter tre millioner danske overnatninger

2.500 senge: Berlin får Europas største hostel