Venedigs turistskat for ikke-overnattende endagsturister står til at blive fordoblet næste år. Som forsøg har byen 29 dage i år opkrævet fem euro, men det fik ikke turiststrømmen til at falde.
Turistskatten på fem euro for endagsturister i Venedig har givet turistattraktionen 2,2 millioner euro, cirka 16,5 millioner kroner i indtægter.
Afgiften blev indført i foråret og omfattede 29 dage, hvor ikke-overnattende endagsturister skulle betale fem euro for at komme indenfor i dagtimerne. Det blev til 440.000 på de 29 udvalgte dage – i snit
Borgerne i Venedig har i årevis klaget over de alt for mange turister. Derfor kom afgiften på de 29 udvalgte dage, hvor man forventede ekstra mange endagsturister, i år, navnlig i weekenderne og på helligdage.
Kritikerne af størrelsen på turistskatten siger, skriver nyhedsbureauet Associated Press, AP, at de fem euro ikke afskrækker nogen turister til at holde sig væk. Tværtimod.
De første 11 dage med turistskatten var der i snit hver dag omkring 75.000 turister, det var op mod 10.000 flere end på de samme dage sidste år, siger kritikerne og henviser til mobildata-tal. Byen har cirka 50.000 indbyggere.
Kan stige til 10 euro
Fordi antallet af endagsturister ikke synes at være faldet, trods de fem euro på de 29 dage i år, overvejer bystyret i Venedig nu at fordoble beløbet til næste år, altså 10 euro, 75 kroner, siger en talsmand for bystyret – Comune di Venezia – til AP.
Blandt de besøgende til Venedig, der er undtaget for turistskatten, er for eksempel turister der køber en hotelovernatning i byen. Heller ikke børn under 14 år skal betale; ligeledes undtaget er borgere i Veneto-regionen med Venedig, studerende, besøgende der skal besøge slægtninge der bor i Venedig, personer med arbejde i Venedig og så videre.
Sidste år havde Venedig, der er på UNESCO’s verdensarvsliste, 25-30 millioner turister – cirka 80 procent var endagsturister, der ikke overnatter i byen.
For også at begrænse overturisme i Venedig, indførte byen for et par år siden forbud mod store krydstogtskibe; de skal herefter bruge en industrihavn i nærheden – i 2019, året før pandemien, havde Venedig 1,6 millioner krydstogtgæster.
Relaterede artikler:
Direktør i rejsebureauforening: Forstår godt at man kan få nok af turister