Fredagsklummen: Havfruer har den plads havfruer skal have

Af Ejvind Olesen



HVAD ER DET egentligt man husker et land for? Find svaret og brug det. Igen og igen. Marketingfolk har det med konstant at skulle opfinde noget nyt, og derfor har stribevis af slagsen fra Visit Danmark og Wonderful Copenhagen undsagt Havfruen, og fundet andre motiver og symboler, uden at nå i nærheden af noget lige så markant.



Ældre dygtige turistfolk med fornemmelse for symboler og evner til at gøre både sig selv og sit land berømt har cementeret Edward Eriksen lille figur, som et vartegn for København. Præcis som de gjorde det med plakaten, politimanden og anden, der vraltede over gaden i det lille eventyrland i wonderful Copenhagen.



I dag er der ingen små ænder på gaderne i København – og næsten heller ingen politibetjente – til gengæld er masse biler. Og Den lille Havfrue, hun er der stadig. . Hende kender de i udlandet, som de kender Frihedsgudinden i New York. Spørg engang udlændinge om, hvad de ved om Danmark. I USA, i Japan, i Kina, i Australien.

Langt de fleste starter med Den lille Havfrue, derefter H. C. Andersen og – hvis det er i Japan – Søren Kierkegaard.



Nu skal Den lille Havfrue måske eksporteres til Kina om to år og være borte fra sin sten på turne i et halvt års tid. Nu har Kina lige imponeret os med udstyret og event oplevelse med OL, så skal de sørme imponeres med vores lille havfruefigur. Vi er vel fra Danmark, og det er vel et ungt moderne arkitektfirma, der har fået ideen. Først ville de unge knap nok vide af havfruen, og nu skal hun eksporteres.



Man må håbe, at amerikanerne ikke finder på at sende Frihedsgudinden. Så bliver vi igen de små. Holdbar ide? Nej lad Københavns Kommune sende Ritt Bjerregaard og Klaus Bondam. Det vil give os et halvt års fred.



Hvad mener du. Skal Danmark sende Den lille Havfrue til Kina til udstilling? Svar i quick poll.

Skrevet af