En halv million flere udlandsferier i 2005

Danmarks Statistik har netop offentliggjort en ny opgørelse over danskernes rejsemønster. Tendensen er klokkeklar – flere danskere tager på flere ferier, og de bruger flere penge på hver ferie.



2.2 millioner danskere tog på ferierejser i udlandet med mere end fire overnatninger i 2005, det er en stigning på ca. 200.000 personer i forhold til 2004.



I alt tog danskerne på ferie 3,5 millioner gange i løbet af 2005, og det er 500.000 gange flere end året før.



– Ikke alene er antallet af danskere på udenlandsferier steget, de tager også på flere rejser hver især, og bruger flere penge på hver enkelt rejse. Det er virkelig noget, der batter i rejsebranchen, og jeg er overbevist om, at tendensen langt fra er toppet endnu, siger Stig Elling, salgsdirektør i Danmarks største rejsearrangør, Star Tour.



880 millioner mere på feriebudgettet

Andelen af folk, der vælger en pakkerejse frem for at arrangere rejsen selv steg med to procent til 41%, og samtidig faldt andelen af privat arrangerede rejser tilsvarende i 2005.



Gennemsnitligt brugte hver person 7100 kr. på hver rejse i 2005. Det er 400 kr. mere pr. person end i 2004, i alt 880 millioner mere på danskernes feriebudget.



– Flere og flere vælger at købe deres ferie hos en rejsearrangør, fordi de på den måde får tryghed og sikkerhed for, hvad de køber. Årsagen i den stigning er, at folk har så travlt i deres almindelige hverdag, at ferien bare ikke må glippe. Det er af afgørende betydning, at man kan slappe af og være sikker på, at kravene til ferien bliver indfriet, mener Stig Elling.



I 2005 rejste danskerne mest til: (på baggrund af tal fra Statens Luftfartsvæsen):



1: Tyrkiet

2: Grækenland

3: De Kanariske Øer

4: Øvrige Spanien

5: Bulgarien



Lande som Tyrkiet, Egypten, Marokko og Tunesien oplevede store stigninger i antallet af danske besøgende i 2005, men den tendens er vendt i 2006. Det bliver Grækenland, Spanien og Bulgarien, der løber med sejren som de mest besøgte feriemål i 2006.


Skrevet af